Jóga a spirály těla

Slovo jóga pochází ze sanskrtu a znamená propojení, spojení, harmonii, rovnováhu. Je cestou nebo životním způsobem, jenž nás vede k uvědomování si sebe sama.

Spiraljoga

Spiraljoga má základ v klasické škole B.K.S. Iyengara.  Protahuje, posiluje a zároveň uvolňuje tělo. Spiraljoga se zaměřuje na správné postavení těla v asánách i v běžném životě.  Stejně jako DNA, nebo pupeční šňůra tvoří spirálu, tak i naše tělo je uspořádáno v jednotlivých spirálách. Celé tělo je propojeno systémem svalových řetězců, které fungují v návaznosti na sebe. Pokud máme špatné pohybové návyky, naše tělo se přizpůsobí a určité postavení začne kompenzovat. Např. se zadečkem vystrčeným dozadu je povolené břišní svalstvo (tzv. vyvalené bříško), zároveň prolomená bedra (tlak až bolest v bedrech), a kompenzací vystrčená hlava dopředu(přetížená krční páteř a z ní bolesti hlavy), případně hrudní kyfóza, zároveň pak chodidlo bez klenby(mohou vznikat například haluxy).Pravidelným cvičením dochází k postupné úpravě postavení těla, zlepšení kondice svalů i kloubů a případnému vymizení bolestí pohybového aparátu.

Mé zkušenosti

Můj první kontakt s jemnějším pohybem byl v období, kdy jsem začala chodit na rehabilitace, kvůli bolestem v zádech. Byl to právě koncept Spiraldynamik®, se kterým jsme hodně pracovali. Učila jsem se, jak mám stát, chodit,  dýchat, jak je propojené tělo a jak ho vnímat. Bylo to pro mě hodně nové.

Dodnes díky pravidelnému cvičení již netrpím bolestmi v zádech a celkově mě jóga hodně zklidňuje.

Celý život jsem hrála závodně volejbal a spíš se učila, jak necítit bolest a vlastně ani sama sebe. Až když jsem se v práci nemohla ohýbat ke spodním šuplíkům, uvědomila jsem si, že je „něco“ špatně. Moje tělo potřebovalo změnu. Mimo rehabilitace jsem začala také navštěvovat kurzy Ashtanga jógy. Po dvou letech jsem se přihlásila na cvičitelský kurz „Jógy v širších souvislostech“ http://www.spiralni-joga.cz, která mě nadchla, protože jsem vnímala, jak blahodárně působí na mé tělo.

Pro koho je Spiraljoga vhodná?

Je vhodná na protažení celého těla jak u aktivních sportovců, tak u lidí, kteří se sportu moc nevěnují.Při pravidelném cvičení má výborné výsledky u bolestí zad, kloubů, hlavy, menstruačních a klimakterických obtížích., zároveň zklidňuje mysl. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé.

Důležitá upozornění

  • před cvičením je vhodné alespoň 1 hod. nejíst a nejméně 3hod. před nekonzumovat těžká jídla
  • s sebou si můžete vzít nekluzavou podložku, volné oblečení, boty nejsou potřeba, cvičíme na boso
  • během cvičení se nedoporučuje pít
  • pokud máte jakékoli zdravotní potíže, informujte mě předem

Ceny za lekce

  • jedna lekce 150 Kč
  • individuální lekce 800 Kč/hod
  • možná individuální domluva

Pravidelné lekce a workshopy